Máriacsalád pusztát (Máriačalád) egy nomád Independent bulinak köszönhetően ismertem meg néhány éve. Az egykori templom helyén kialakított illegális táborozóhelyen égett a tábortűz, a cserjés mellett felsorakozott motorok krómos alkarészein visszatükröződött a fény, a kolostor pincerészében hűtött bornak és a söröknek köszönhetően egyre jobban emelkedett a hangulat, I. gitározott az egyik ablak helyén ülve, mi meg egymást ijesztgettük a koromsötét kolostor termeiben sikongatva... :)
Idén visszamentem megnézni a romot és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a kolostor komplett tetőzete eltűnt, az egyik szárny fala megdőlt... Egyedül nem kicsit volt kísérteties a hely, a szél táncoltatta a fák ágait és én remegő szívvel lépdeltem a kihullott téglák között. Néhány kép erejéig beléptem az egyik nyíláson, aztán menekültem is ki... Sosem lehet tudni, hogy mikor lép utánam egy fehér csuhás szelleme és csap nyakon, mondván: Te pogány, miket műveltél itt ki? :D
A máriacsaládi Szűz Mária kolostort és templomot az egyetlen magyar szerzetesrend, a Pálos rend alapította 1512-ben. 1745-ben a rend átépítette barokk stílusban, ekkor készültek a templom ma már nem látható, de egykoron értékes falfestményei is. 1786-ban II. József a többi szerzetesrenddel együtt a Pálos rendet is feloszlatta, így a kolostor több mint 1000 kötetes könyvtárát átszállították Budára, a rend hatalmas vagyona pedig a Vallásalap tulajdona lett.
1863 júniusában a templomban tűz ütött ki, mely felemésztette a tornyokat, a templom tetőzetét és a kolostor egész második emeletét. A kolostori rész így egy emelettel alacsonyabb lett, de a templomot már nem építették újjá, átalakították magtárrá. 1970-ben műemlékké nyilvánították, így sikerült támogatást szerezni a tetőzet teljes felújítására, melyre ma már csak a gerendák helyén kinőtt bokrok emlékeztetnek... :(
A kolostor alatt egy több kilométer hosszú alagútrendszer húzódik, amely a legenda szerint összekötötte Máriacsaládot a garamszentbenedeki apátsággal. Annyi biztos, hogy a török támadások idején a környék lakossága ezekben a járatokban húzta meg magát.
1860-ban a Vasárnapi újság még így ábrázolja az egykori kolostort...
A sorompó alatt átbújva ez a látvány fogad...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése